Warning: Creating default object from empty value in /index.php on line 81
Strona PSL Jaworzno
Start
Strona PSL Jaworzno
Na temat reformy emerytalnej ...
Wpisany przez Jan Hebda - KIL Tarnów   
piątek, 20 kwietnia 2012 11:01


CHICHOT LENINA

dr Jan HebdaOd pewnego czasu przez nasze media przewala się, niekiedy wręcz zaciekła i miejscami zupełnie irracjonalna, dyskusja na temat koniecznej reformy systemu emerytalnego. Z czysto biologicznych przyczyn ta sprawa osobiście mnie nie dotyczy, ponieważ dokonam swego żywota w tym systemie, w którym przeszedłem na emeryturę. Mimo tego dość uważnie śledzę przebieg tej dyskusji i w związku z tym uderzyły mnie w niej zwłaszcza dwie okoliczności.

Otóż, po pierwsze, szczególnie uderza mnie to, że tę nową ustawę, a raczej dopiero jej projekt najbardziej zaciekle atakują ci, których ona praktycznie nie obejmie. Już na oko widać, że atakujący proponowane rozwiązania posłowie oraz różni związkowi działacze w gruncie rzeczy chcą decydować za swoje młodsze dzieci i ogół wnuków. Zaś ci, których to bezpośrednio obejmie są prawie niezauważalni w tej ostrej niekiedy wymianie zdań. Powodów tego milczenia nie znam, a wytłumaczyć go sobie nie umiem, bo sam młody wiek to za mało, zwłaszcza że pierwsze objęte tą reformą roczniki, to dzisiaj dorośli i w pełni świadomi już ludzie.

Znacznie bardziej jednak intryguje mnie drugi aspekt tej sprawy, który próbuję oddać tytułem niniejszego artykułu. A jeszcze bardziej zdumiewa mnie to, ze w argumentacji strony forsującej te zmiany ten aspekt w ogóle się nie pojawia, zaś w moim przekonaniu wręcz się o to prosi. Owa argumentacja powinna się pojawić także dlatego, że w tej batalii o reformę systemu emerytalnego do rangi jej swoistego centrum została podniesiona sprawa referendum, natomiast proponowane w nim pytanie traktują jako taki właśnie chichot Lenina. Słowem- leninizm wiecznie żywy!

Więcej…
 
Co dalej z Urzędami Pracy?
czwartek, 19 kwietnia 2012 16:53


Bez reformy urzędów pracy nie zbijemy najwyższego od pięciu lat bezrobocia?

PUP w Jasworznie ul. Północna 9cPowiatowy Urząd Pracy w Jaworznie zorganizował w dniu 19 kwietnia 2012 r. kolejne duże przedsięwzięcie -Targi Pracy i Edukacji . Znane są także inne liczne przedsięwzięcia PUP w Jaworznie (czytaj w zakładce - z MIASTA). Mimo takiej aktywnej działalności Urzędów Pracy bezrobocie w kraju rośnie.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że choć nasza gospodarka jako jedyna w Europie nie popadła w recesję, liczba bezrobotnych zwiększyła się w cztery lata o 370 tys – do 2,1 mln osób. Tymczasem Niemcy notują najniższe bezrobocie od zjednoczenia kraju – 5,7 proc. choć rozwijają się wolniej od nas, a w 2009 r. ich gospodarka skurczyła się o ponad 5 proc.

Cud? - Nie. Niemcy sprawdzili, co nie działa, i zaczęli naprawiać. Urzędy pracy przekształcili w agencje zatrudnienia, które są rozliczane z efektów, a nie samego wykonywania zadań. Urzędników zastąpili doradcy zawodowi. Ich zarobki zależą od tego, jak skutecznie pomagają podopiecznym w znalezieniu zajęcia. Natomiast bezrobotni, którzy nie szukają pracy, mogą stracić prawo do zasiłku (Za Newsweek Polska)

(adm)


 
Owocna wizyta
poniedziałek, 16 kwietnia 2012 18:20

Spotkanie z Bractwem GwarkówWaldemar Pawlak w Katowicach

Wicepremier Waldemar Pawlak 16 kwietnia 2012r odwiedził stolicę Śląska. Wizyta była bardzo owocna, obfitowała w liczne i ciekawe wydarzenia. Spotykał się tutaj z władzami i ważnymi przedstawicielami mieszkańców województwa. Na portalach internetowych jest dużo informacji na ten temat.

Ważnym wydarzeniem wizyty było spotkanie z Bractwem Gwarków Związku Górnośląskiego w Katowicach (czytamy na ten temat na portalu górniczym):

portal górniczyPriorytetem polskiego rządu będzie przedkładanie efektywności energetycznej nad politykę klimatyczną. - Takie podejście do kwestii redukcji emisji gazów cieplarnianych wielokrotnie wracało w argumentacji wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka na związanych z górnictwem wyższych uczelni i instytutów naukowo-badawczych oraz przedstawicieli nadzoru górniczego”

Więcej…
 
„100 dni psucia polskiego rolnictwa przez rząd PO – PSL”


PiS ciągle udaje, że nie wie …


do dokumentu Do dokumentu w formacie pdf

Odpowiedź Ministra Rolnictwa na dookument PiS pod tytułem „100 dni psucia polskiego rolnictwa przez rząd PO – PSL”

MINISTER ROLNICTWA I ROZWOJU WSI - Marek Sawicki

MRIRWSzanowni Państwo!

W ostatnich tygodniach rozpowszechniany jest materiał opracowany przez Zespół Rolny Prawa i Sprawiedliwości pod wymownym tytułem „100 dni psucia polskiego rolnictwa przez rząd PO – PSL”. Prawem opozycji jest oceniać rząd, jego decyzje. Uprawniona a nawet potrzebna jest również krytyka. Krytyka a nie kłamstwa i pomówienia. Oczekuję rzetelnej oceny, tym bardziej że autorem materiału, który ma charakter czysto propagandowy jest były minister rolnictwa, a obecny Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Poseł Krzysztof Jurgiel. Od Przewodniczącego domagam się faktów a nie manipulowania informacjami niepełnymi lub błędnymi oraz pomijania istotnych dla rolnictwa decyzji, podejmowanych przez rząd i ministra rolnictwa.

Z opracowania wynika, że sytuacja w polskim rolnictwie jest dramatyczna, a rząd nic nie robi, żeby ją zmienić. Zanim przejdę do omawiania poszczególnych „zaniedbań” podam kilka informacji ogólnych. W ostatnich latach ujawniały się różne formy ogólnoświatowego kryzysu, objęły one także rolnictwo i gospodarkę żywnościową, szczególnie rynek zbóżi mleka. Poradziliśmy sobie z tym problemem. Dziś mamy w miarę stabilną sytuację na Marek Sawickiposzczególnych rynkach rolnych, ceny na surowce wyprodukowane przez naszych rolników są na poziomie średnio unijnym. Poprawiły się relacje między dynamiką cen produktów sprzedawanych przez rolników a towarów i usług przez nich nabywanych. Wskaźnik „nożyc cen” za rok 2011 ukształtował się na korzystnym poziomie, wynosząc 104,8. Za 2010 r. wskaźnik ten osiągnął poziom nie notowany do tej pory w rolnictwie (110,2). W dalszym ciągu osiągamy bardzo dobre wyniki w handlu zagranicznym. My się nie obrażamy na sąsiadów tylko z nimi współpracujemy, poszukujemy z powodzeniem nowych rynków zbytu. Wartość eksportu towarów rolno – spożywczych za 2011 r. osiągnęła poziomu 15,1 mld euro, wzrost o 12% w stosunku do 2010 r. Utrzymało się wysokie dodatnie saldo w handlu zagranicznym (ponad 2.6 mld euro). Dane te nie uwzględniają handlu przygranicznego. Eksport do krajów WNP wyniósł ponad 1,5 mld euro (saldo ponad 1 mld euro). To wymierny efekt otwarcia granic na początku 2008 r.

Więcej…
 
Wpisany przez Józef Szczepańczyk   

Zielony Sztandar


Koalicja, dyktat i debata

Józef SzczepańczykPropozycja wydłużenia wieku emerytalnego wprowadziła niebywałe ożywienie do polskiej polityki. Uwaga większości komentatorów i polityków skoncentrowała się na różnicy zdań w tej sprawie między partiami koalicyjnymi. Jej, koalicji,  przeciwnicy mają nadzieję, że różnica zdań między PSL a PO jest na tyle duża, iż wszelki kompromis jest wykluczony. Ze strony środowisk niechętnych ruchowi ludowemu oczekiwanie na koniec koalicji jest aż nadto widoczne. Oczywiście, winny już został z góry wyznaczony - ma nim być PSL. Słyszymy, że jest konserwatywne, niechętne zmianom, ciągle niezadowolone, nieprzystające do wyzwań XXI wieku. W  niektórych środowiskach i głowach części polskiej klasy politycznej nie może się pomieścić, że mniejszy udziałowiec koalicyjnej władzy miast potulnie potakiwać silniejszemu, śmie zgłaszać własne propozycje.

Więcej…
 
Jest porozumienie w sprawie emerytur
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 29 marca 2012 11:51

„Jesteśmy na dobrej drodze ... ”

Porozumienie„Jesteśmy na dobrej drodze”  mówił z trybuny sejmowej minister spraw zagranicznych R. Sikorski o sytuacji Polski w Europie i świecie. Niedawno odwiedził  Polskę, wyróżniając nas jako pierwszy kraj, nowo wybrany prezydent Niemiec Joachim Gauck. Koalicja także dobrze funkcjonuje. Jest porozumienie koalicyjne między PO i PSL w sprawie ustawy emerytalnej. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, omija nas kryzys gospodarczy. Nie jest już takie pewne czy rodacy cieszą się z wydłużenia wieku emerytalnego. Nadal są podzielone zdania na ten temat, jednak według fachowych ekspertyz ustawa emerytalna jest ważna dla naszej przyszłości. Już na pewno, nie cieszy rodaków to, że wydają coraz więcej na żywność i lekarstwa. Przed kancelarią Premiera i przed sejmem, między innymi na znak protestu przeciwko wydłużaniu wieku emerytalnego, zaczyna funkcjonować miasteczko namiotowe „Solidarności”. Partie opozycyjne albo skupiają się na dokuczaniu rządowi albo okładają się wzajemnie, podkradając sobie działaczy. Tragedia Smoleńska zamiast łączyć Polaków zaczyna dzielić, a zdziwiona opinia światowa dowiaduje się coraz to nowych rewelacji, o tajnych więzieniach CIA w Polce, o „krwi na rękach”. Już się wydawało, że sroga dla nas Polaków historia wiele nas nauczyła.

Więcej…
 
Dyskusja nad reformą emerytalną
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 25 marca 2012 13:26


zafrasowane miny poltyków z portalu "wpolityce.pl"Kto kogo?

Problemy z którymi  zmierza się koalicja rządowa nie są prostymi do rozwiązania ani łatwymi. Dotyczą bowiem trudnych do zbadania i przewidzenia sytuacji, nawet na kilkadziesiąt lat do przodu. Niektóre stacje telewizyjne, czy pojedynczy dziennikarze nie ułatwiają dyskusji nad tymi problemami. Część z nich wietrząc sensacje, przedstawia trudną dyskusję na temat ustawy emerytalnej wręcz w kategoriach zaciętej walki wewnątrz koalicji, jako zmaganie się Waldemara Pawlaka z Donaldem Tuskiem. Dyskusja w niektórych mediach dotyczy tego kto jest górą, kto komu trzasnął drzwiami. Straszy się także rodaków rozłamem w rządzie i wróży rychły rozpad koalicji. Urządza się czasem badania kto przewiduje taki rozpad, a kto nie. Warto jednak przedstawiać sprawy jako nasz wspólny problem, którego rozwiązanie jest konieczne, może nie jutro ale w najbliższym możliwym czasie. Nie są to tylko problemy PO i PSL, Tuska, Pawlaka, Kosiniaka-Kamysza i innych przedstawicieli rządu ale nas wszystkich, Polaków. Muszą się ustosunkować do nich wszyscy Polacy i podjąć mądrą wyważoną decyzję, której skutki przecież ich będą dotyczyły. Byłoby dobrze aby media to ułatwiały, organizując dyskusję nad problemami, które trzeba rozwiązać. Trzeba przyznać, co budzi optymizm, że duża część mediów w coraz większym stopniu wychodzi naprzeciw, organizując ciekawe debaty telewizyjne, internetowe, prasowe. Cieszy także mądre podejście do dyskutowanych Minister Władysław Kosiniak-Kamysz -www.tvp.pl/krakowproblemów niektórych liderów partii opozycyjnych, którzy zamiast jątrzyć i wykorzystywać sytuację, starają się przedstawiać problemy we właściwych wymiarach. Takie podejście w naszej polityce bywało do tej pory rzadkością.

Więcej…
 
poniedziałek, 26 marca 2012 22:42


Klub Środowiskowy „Wega” MCKiS

O symbolach i władzy  państwowej

W świetlicy środowiskowej w Ciężkowocach - Wega24 marca w Klubie Środowiskowym „Wega” odbyły się kolejne 9. już zajęcia z cyklu „Multihistorie”, prowadzone przez Sebastiana Rodzika. Po dzielnych potyczkach z historią powszechną i historią Polski przyszedł czas aby zapoznać uczestników z tematyką obywatelską.

IV- VI klasa szkoły podstawowej to odpowiedni moment na budowanie tożsamości narodowej i zaszczepienie w młodych ludziach ziarna patriotyzmu. Właśnie z tych powodów prowadzący- przy aktywnym współudziale młodzieży- w oparciu o Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 2007 r. (art. 28) zdefiniował podstawowe symbole narodowe: godło RP- wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu, barwy RP- kolor biały i czerwony oraz hymn RP- Mazurek Dąbrowskiego. Nie mogło zabraknąć przy tym ubarwiających spotkanie ciekawostek, które przykuwają uwagę najmłodszych. Młodzież poznała również inne symbole kojarzone z Polską.

Więcej…
 
KAMPANIA W PSL
Wpisany przez Jerzy Jabłoński   
środa, 14 marca 2012 22:41

Motto na tegoroczną Kampanię sprawozdawczo- wyborczą:

„Twórzcie i wzmacniajcie swoją organizację i polegajcie na niej.

Gromada zgodna i rozumna to dopiero wielki naprawdę człowiek”

W. Witos po objęciu prezesury SL po powrocie z emigracji;

Do wszystkich ludowców; „Zielony Sztandar”, nr 22 z 28.V.1939 r

 

 

 

 

 

PIERWSZY W KRAJU POWIATOWY ZJAZD DELEGATÓW

ZARZĄDU GRODZKIEGO W KATOWICACH

Zarząd PSL Katowice

Stary- nowy” Prezes Zarządu Grodzkiego w otoczeniu nowo wybranego Zarządu.

Katowice

Każde środowisko działania Polskiego Stronnictwa Ludowego na swoją specyfikę, która go wyróżnia wśród innych. Cała śląska organizacja PSL budzić musi podziw dla utrzymania w jedności tak zróżnicowanej kulturowo i gospodarczo wojewódzkiej organizacji. Od turystycznych Ziem Żywieckiej i Cieszyńskiej na południu, po rolniczą część zagłębiowsko- częstochowską w północnej części województwa. Pas środkowy zajmują duże aglomeracje miejskie, wśród których Powiatowy Zarząd Grodzki w Katowicach zajmuje poczesne miejsce. Podziw należy się obecnemu na Zjeździe Prezesowi Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego  Marianowi Ormańcowi, który od lat pełni tą funkcję, za umiejętne kierowanie tak zróżnicowaną organizacją. Skład wybranego Zarządu jest typowy dla dużego, śląskiego środowiska. Zasiadają w nim przedstawiciele nauki, przemysłu, biznesu i medycyny.

Prezydium Zjazdu

Prezydium Zjazdu. Drugi od lewej „nowy- stary” Prezes Leszek Boniewski, trzeci od lewej Marian Ormaniec- Prezes ZW PSL w Katowicach.

Leszek Boniewski

 

 

 

 

 

 

 

Prezes Zarządu PSL w Katowicach Leszek Boniewski (zdjęcie obok) jest mieszkańcem Katowic. Pełni szereg odpowiedzialnych funkcji, m.in. Przewodniczącego Rady Osiedla ks. Franciszka  Ścigały, członka Rady Nadzorczej Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jest przedstawicielem  tejże Rady w kolegium redakcyjnym czasopisma "Wspólne Sprawy". Ławnik sądu rejonowego w Tarnowskich Górach.

Czytaj także na śląskiej stronie PSL

Na podstawie korespondencji L. Boniewskiego- Jerzy Jabłoński. KIL Tarnów 

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/rhuk_milkyway/html/pagination.php on line 90

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/rhuk_milkyway/html/pagination.php on line 96

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/rhuk_milkyway/html/pagination.php on line 90

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/rhuk_milkyway/html/pagination.php on line 96

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/rhuk_milkyway/html/pagination.php on line 90

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/rhuk_milkyway/html/pagination.php on line 96

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/rhuk_milkyway/html/pagination.php on line 90

Warning: Illegal string offset 'active' in /templates/rhuk_milkyway/html/pagination.php on line 96
«pierwszapoprzednia21222324następnaostatnia»

Strona 21 z 24
Polskie Stronnictwo Ludowe (Zarząd Powiatowy Jaworzno), telefon kontaktowy: 602307142