Start
Strona PSL Jaworzno
Święto Niepodległości
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 listopada 2011 21:34


Magiczna data

Wspólne zdjęcieŚwięto Niepodległości w tym roku wypadło w dniu 11-11-2011. Chciałoby się wierzyć, że data ta będzie dzielić historię na dwa okresy. Czas przed tą datą nie zawsze był dla nas Polaków przychylny. Upadek Rzeczpospolitej, zabory, nieudane zrywy, wojny światowe. Okres znaczony krwią i grobami Polaków rozsianymi po całym świecie. Okres powojenny też nie był dla nas łatwy. Mamy już ponad 20 lat wolną Polskę wyśnioną przez pokolenia Polaków, przez Staszica, Mickiewicza, Stojałowskiego. Chciałoby się by magiczna data 11-11-2011 odwróciła zdecydowanie nasze losy. Jesteśmy zjednoczeni z innym  wolnymi narodami Europy, znani z zaradności i pracowitości. Jesteśmy zdolni, dużo i szybko się uczymy, a szczególnie dużo nauczyła nas historia. Wierzmy, że od tej daty już wszystko pójdzie dobrze Tak jak dobra była pogoda w ten listopadowy dzień, będzie pięknie jak piękne były kwiaty pod pomnikiem Niepodległości na pięknym odnowionym rynku w Jaworznie. Kwiaty złożone tym, którzy oddali za nas krew abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie.

Więcej…
 
W setną rocznicę śmierci Ks. Stojałowskiego
Wpisany przez Administrator   


Jaworznianie oddali hołd wielkiemu misjonarzowi ...

(Film z uroczystości na stronie internetowej radnego - Mariusz Burczy)

Pod pomnikiemW niedzielę 23 października 2011 roku, dokładnie w setną rocznicę śmierci, Jaworznianie oddali hołd wielkiemu kapłanowi, który często przebywał i działał w naszym mieście.  Uroczystości setnej rocznicy śmierci księdza Stanisława Stojałowskiego rozpoczęły się mszą święta w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny. Msza była jednocześnie poświęcona rozpoczęciu w Kościele tygodnia misyjnego. W ciekawej homilii Proboszcz Parafii  ksiądz  Eugeniusz Cebulski dokonał niezwykłego porównania. Porównał pracę księdza Stojałowskiego do pracy misjonarza na rzecz wiary, ojczyzny, a także naszego miasta. W te uroczystości,  wkomponowała się niezwykle sympatyczna, 50-ta rocznica ślubu pary małżeńskiej z Jaworzna - Kazimiery i Jerzego.  Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem księdza Stanisława Stojałowskiego.

Więcej…
 


Ks. Stanisław Stojałowski — wielki kapłan i społecznik

Wojciech Dziedziak

I.  Ruch ludowy zrodził się na ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku i należy do najstarszych politycznych ruchów chłopskich Europy. Ruch ten powstał na terenie Galicji w zaborze austriackim, gdzie wśród chłopów panowała powszechna nędza spowodowana rozdrobnieniem gospodarstw, niską wydajnością z hektara, ogromnym przeludnieniem wsi (rodziny 10, 12, historyk mgr Wojciech Dziedziak 15-osobowe nie były rzadkością). Rząd austriacki wykazał całkowity brak troski o rozwój gospodarczy tych ziem traktowanych przez Wiedeń jako tereny egzotyczne, przydatne do atrakcyjnych polowań na grubego zwierza dla wysokich urzędników dworu i rodziny cesarskiej.

Początki ruchowi dał ks. Stanisław Stojałowski, który rozległością swoich poglądów, dalekowzrocznością spojrzenia i formami aktywności religijnej i politycznej wyprzedził sobie współczesnych o ponad 100 lat. Wyprzedził też encyklikę Leona XIII „Rerum novarum” z 1891 r. i jako pierwszy zaangażował się w rozwiązywanie problemów swoich czasów.

Więcej…
 


KSIĄDZ STANISŁAW STOJAŁOWSKI

BOHATER Z POMNIKA

pomnik StojałowskiegoPostać ks. Stanisława Stojałowskiego do dziś jest jeszcze mało znana naszemu społeczeństwu. Ma pomnik i ulicę. Jedni mówią o nim może nawet źle, inni nie rozumieją jego związków z Jaworznem, a jeszcze inni mówią to, co o nim dotąd napisano. Dla nas współcześnie żyjących jaworznian, postać tego wybitnego księdza, polityka, społecznika jest i będzie ciekawa. Wokół jego postaci narosła legenda. Przejdźmy do rzeczy.

TAK BYŁO Z KOPERNIKIEM, STASZICEM ...

Narosło tyle kłamstw, oszczerstw, podłych kalumnii jeszcze za życia wybitnego Polaka i duchownego, ale jeszcze dziś trudno oddzielić prawdę od obrzydliwych naleciałości. Oszczerstwa mają to do siebie, ze trwają całe pokolenia Tak było z Kopernikiem, Krasickim, Staszicem i wieloma innymi postaciami. Dziś dzieje się to samo. Plotka robi swoje, a są ludzie lubujący się w rzucaniu błotem właśnie tam, gdzie jest czysto pozamiatane.

Więcej…
 
Wpisany przez Administrator   


Dożynki miejskie 2011 w Jaworznie

 

Jeleń - orszak dożynkowyW tym roku dożynki miejskie odbyły się w niedzielę 18 września w dzielnicy Jeleń. Miały szczególnie uroczysty charakter, nawet pogoda spisała się wyśmienicie. Rozpoczęły się o godz. 14.00 Mszą Świętą dziękczynną w kościele parafialnym "Św. Krzyża" w Jeleniu. Mszę celebrował sam Ordynariusz Diecezji Sosnowieckiej bp. Grzegorz Kaszak. W czasie mszy Biskup poświęcił wieńce dożynkowe i płody rolne. Po mszy majoretki i orkiestra z zaprzyjaźnionej czeskiej Karviny poprowadziła uczestników dożynek do Domu Kultury w Jeleniu, gdzie odbyły się główne obchody święta dożynkowego.

Więcej…
 


Święto plonów w Byczynie

 

Oj idziemy, niesiemy wieniec dożynkowy,
bo już mamy ziarno na chleb nowy

wieńce dożynkowe8 września 2011 roku w Byczynie odbyły się doroczne dożynki. W dniu tym w kościele obchodzone jest święto Matki Boskiej Siewnej, w którym tradycyjnie poświęcano ziarno pod przyszłoroczne zasiewy. O godzinie 18-tej przed kościołem parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Byczynie, zgromadzili się mieszkańcy dzielnicy i zaproszeni goście.

Przed pięknym, niedawno odnowionym kościołem parafialnym, ubrane w stroje ludowe gospodynie z Koła Gospodyń Byczynianki w asyście zaprzyjaźnionych Jeziorczanek, niosły wieńce dożynkowe, pachnące bochny chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów przez  piekarnię "Roman Szwagrzyk". Orszak dożynkowy otwierali gospodarze dożynek Marcelina i Józef Dziubkowie.

Więcej…
 
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 03 lipca 2011 17:17

Patriotyczne uroczystości w Jeziorkach

Pod pomnikiem w JeziorkachW niedzielę 3 lipca 2011 roku w Jeziorkach odbyła się patriotyczna uroczystość poświęcona tym, którzy walczyli z okupantem w czasie II wojny światowej. Właśnie w lipcu 1943 roku, dokładnie 5 lipca, Niemcy zrobili obławę w pobliżu leśniczówki i aresztowali członków tzw. „Grupy leśnej” AK, Arnolda Preglera i Franciszka Abstorskiego. Arnolda Preglera aresztowali wraz z rodziną. Sam Arnold Pregler został rozstrzelany w Oświęcimiu jesienią 1944 roku.

Więcej…
 

XIII Memoriał Jana Ciołczyka

Jan CiołczykW sobotę 20 sierpnia 2011 r. na stadionie w Jaworznie-Ciężkowicach po raz trzynasty odbył się Memoriał Jana Ciołczyka, zmarłego 23 czerwca 1998 roku zasłużonego działacza społecznego i sportowego Ludowych Zespołów Sportowych, prezesa LKS „Ciężkowianka w latach 1982 – 98, budowniczego pawilonu sportowego w Ciężkowicach.

Organizatorami imprezy współfinansowanej ze środków pochodzących z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach realizacji zadania publicznego pn.: „SPORTOWY TRYPTYK” oraz z budżetu miasta Jaworzna byli LKS „Ciężkowianka” oraz Klub MCKiS „Wega”. Honorowy patronat nad imprezą objął przewodniczący Rady Naczelnej PSL, poseł do Parlamentu Europejskiego Jarosław Kalinowski, który jednocześnie był fundatorem nagród rzeczowych dla zwycięskiej drużyny. Wśród fundatorów nagród znaleźli się również prezydent Miasta Jaworzno Paweł Silbert, poseł na Sejm RP Wojciech Saługa, śląski komendant Wojewódzki OHP w Katowicach, kandydat na posła z listy PSL Mariusz Pawelec.

Więcej…
 
Wpisany przez Administrator   

SUKCES TENISISTÓW STOŁOWYCH Z PSL

drużyna z Jaworzna Po wielogodzinnych zmaganiach w turnieju, który się odbył w Gilowicach o PUCHAR PREZESA ZARZĄDU WOJEWÓDZKIEGO POLSKIEGO STRONNICTWA LUDOWEGO w Katowicach ariana Ormańca , pierwsze miejsce zdobył zespół Jaworznian, występując pod egidą PSL.

Skład:
1. Jerzy Kołodziejczyk
2. Władysław Ganobis
3. Emil Patucha
4. Franciszek Łysak

Drugie miejsce zdobył zespół z Żywca, w którego składzie był sam prezes Marian Ormaniec, oraz Mateusz Pindel. Trzecie miejsce zdobył zespół z Żor.
Wszystkie punkty -to znaczy po cztery zdobyli Jerzy Kołodziejczyk i Władysław Ganobis. Gorzej spisali się nasi w turnieju indywidualnym, gdzie kolega Emil Patucha zdobył tylko trzecie miejsce.
Zawody odbyły się na bardzo dobrym poziomie a wyniki rozstrzygały się w końcówkach setów.
Za rok być może spotkamy się w Jaworznie.

Jerzy Kołodziejczyk

 
«pierwszapoprzednia2122następnaostatnia»

Strona 21 z 22
Polskie Stronnictwo Ludowe (Zarząd Powiatowy Jaworzno), telefon kontaktowy: 602307142