Start
Strona PSL Jaworzno
Święto Plonów 2015 w Jaworznie - Byczynie

orszak dożynkowy

Stało się już dobrą tradycją, że 8 września mieszkańcy dzielnicy Jaworzna - Byczyny obchodzą Święto Plonów, czyli tradycyjne dzielnicowe dożynki. Również jak co roku organizatorami dożynek, było Koło Gospodyń Wiejskich „Byczynianki”. Działający przy tym kole Ludowy Zespół Śpiewaczy "Byczynianki" uświetnił dożynkową uroczystość kościelną, jak również tradycyjne spotkanie w miejscowym klubie Niko.
Punktualnie o godzinie 16. przed pięknym miejscowym kościołem uformował sie barwny orszak dożynkowy. Panie z zespołu 'Byczynianki" w pięknych strojach ludowych niosły wieńce dożynkowe, a w koszykach ziarno i owoce z tegorocznych zbiorów, także dzieci w podobnych strojach krakowskich niosły słoneczniki. Na czele orszaku były sztandary Kółek Rolniczych i PSL. Starostowie dożynek Małgorzata i Jan Klimczakowie nieśli dorodny chleb z tegorocznych zbiorów. Orszak dożynkowy powitał i poprowadził do kościoła proboszcz parafii Ksiądz Jerzy Dębski. W czasie mszy poświęcone zostały wieńce i płody rolne oraz ziarno na przyszłe zasiewy.

Więcej…
 
Forum Ekonomiczne 2015 w Krynicy
Wpisany przez PSLnewsy   

W Krynicy-Zdrój odbywa się dwudzieste piąte Forum Ekonomiczne. Tegoroczne forum odbywa się pod hasłem " Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości"

 
Jaworzno - Święto Plonów 2015

Afisz dożynkowy MCKiS JaworznoŚwięto Plonów w naszym mieście, czyli tradycyjne dożynki miejskie, odbyły się w niedzielę 30 sierpnia. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15 uroczystą mszą w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny, którą jak zwykle celebrował Proboszcz Parafii ks. Eugeniusz Cebulski. Po mszy uroczysty, barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą "Tauron" przemaszerował ulicami miasta na Rynek. Tutaj odbyły się oficjalne uroczystości, wręczanie wieńców dożynkowych, przemówienia, odznaczenia dla wyróżniających się rolników i producentów rolnych.

Więcej…
 
120-lecie Ruchu Ludowego
Wpisany przez PSLnewsy   
wtorek, 28 lipca 2015 10:17

Ludowcy obchodzili 120. rocznicę powstania swojego ruchu

 
W 72. rocznicę pacyfikacji leśniczówki w Jeziorkach

Na początek obejrzyjmy film z uroczystości (portal społecznościowy Jaworzna - www.jaw.pl)

W niedzielęPomnik w Jeziorkach 5 lipca 2015 roku w Jaworznie - Jeziorkach odbyła się patriotyczna uroczystość związana z 72 rocznicą pacyfikacji leśniczówki przez okupantów hitlerowskich. Właśnie w lipcu 1943 roku, a dokładnie 5 lipca Niemcy zrobili obławę w pobliżu leśniczówki i aresztowali członków tzw. „Grupy leśnej” AK, partyzantów Arnolda Preglera i Franciszka Abstorskiego. Arnolda Preglera aresztowali wraz z rodziną. Sam Arnold Pregler został rozstrzelany w Oświęcimiu jesienią 1944 roku. Aresztowano także członków spokrewnionych z nimi rodzin, w tym małe dzieci i kobiety w ciąży.

Więcej…
 
Śląskie Święto Ludowe 2015
poniedziałek, 08 czerwca 2015 10:13

Proboszczowice gmina ToszekWojewódzkie Święto Ludowe 2015 odbyło się w Proboszczowicach (gmina Toszek). Tym razem ludowcy i ich sympatycy ze Śląska spotkali się w Gospodarstwie Agroturystycznym "Ranczo". To wzorowe gospodarstwo prowadzą Kornelia i Krystian Kiełbasa. Krystian Kiełbasa jest radnym Sejmiku Województwa Śląskiego (z ramienia PSL) z okręgu wyborczego nr 4. W uroczystościach uczestniczyła 12-osobowa grupa ludowców z Jaworzna z Prezesem Januszem Ciołczykiem. Śląskie Święto Ludowe w Proboszczowicach było bardzo okazałe, dopisała także pogoda. Gości powitał gospodarz Krystian Kiełbasa. Głos zabral Wicemarszałek Województwa Stanisław Dąbrowa. Przemawiał także znany działacz ludowy z Gilowic Marian Ormaniec. Jak to zwykle przy takim święcie bywa odznaczono wielu działaczy ludowych. Program uroczystości był bardzo ciekawy. Była okazja do rozmów i wymiany poglądów na różne aktualne tematy. Wszyscy uczestnicy będą zapewne długo wspominać tę uroczystość, a szczególnie bardzo sympatycznych gospodarzy i ich rodzinę oraz wspólpracowników. Poniżej zdjęcia z tej uroczystości (iw)

 

Więcej…
 
Jaworzno - świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 maja
niedziela, 03 maja 2015 13:04

3 maja - pod pomnikiem Niepodlegóści w JaworznieW tym roku 2015 obchodzimy już 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczyste obchody w naszym mieście rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą w intencji ojczyzny w kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny. Potem przemarsz pod Pomnik Niepodległości. Tutaj przemówienie Prezydenta miasta, składanie kwiiatów w hołdzie poległym. Poniżej galeria zdjęc z tej uroczystości (iiw).

Tutaj znajdziesz informacje o uroczystościach krajowych ( z portalu TVN24)

Więcej…
 
75 rocznica egzekucji w Ciężkowicach
Wpisany przez www.jaw.pl   

Poniżej treść przemówienia pod pomnikiem i galeria zdjęć z tej uroczyści

Więcej…
 
Noworoczne spotkanie w "Ciężkowiance"
Wpisany przez Administrator   

Spotkanie noworoczne 2015W piątek 30 stycznia w Jaworznie - Ciężkowicach odbyło się, tradycyjne już, uroczyste spotkanie noworoczne, którego organizatorem była LKS "Ciężkowianka". Na spotkanie przybyli działacze klubu, wolontariusze, sympatycy oraz znamienici goście, którzy zawsze wspierają jego działania. Gospodarzem spotkania był Prezes Zarządu Ciężkowianki, jednocześnie radny miasta Jaworzna i Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Jaworznie Janusz Ciołczyk. Na wstępie powitał wszystkich przybyłych na spotkanie. Krótko omówił osiągniecia klubu jak i zadania, które stoją przed klubem w bieżącym roku kalendarzowym. Klub LKS „Ciężkowianka” znany jest ze swojej wszechstronnej działalności w zakresie sportowym, a także integrującym środowisko. Jego działalność została doceniona na szczeblu krajowym. Zajął świetne VI miejsce w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Krajowe Zrzeszenie LZS na najlepsze projekty upowszechniające sport dla wszystkich. Także półkolonia organizowana przez LKS wspólnie z klubem „Wega” MCKiS, została uznana na Śląsku za trzeci najlepszy wypoczynek w miejscu zamieszkania. Seniorzy „Ciężkowianki” z powodzeniem walczą w chrzanowskiej klasie A. Także młodzieżowe zespoły trampkarzy i juniorów uczestniczą z powodzeniem w róznych turniejach i rozgrywkach. Gospodarz wzniósł toast za wszystkich gości i ludzi pracujących w klubie jak i sprzyjających klubowi na co dzień, życząc wszystkim duzo dobrego w nowym roku.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 24
Polskie Stronnictwo Ludowe (Zarząd Powiatowy Jaworzno), telefon kontaktowy: 602307142