Nabieraczki
sobota, 12 maja 2012 10:42

Witam!

Dlaczego w Polsce jest takie prawo, które umożliwia działanie pseudo firmom, służącymi tylko do podstępnego naciągania ludzi na jakieś gry, SMS-y itp.  Nabrał mnie (a właściwie mojego syna) słynny już "Pobieraczek" gdy próbował ściągać jakiś plik muzyczny mp3. Podobno nawet nie ściągnął ale się zarejestrował na moje nazwisko i już goni mnie chyba komornik. Aby mieć lepszy internet do pracy jedna z firm telekomunikacyjny naciągnęła mnie na drogi pakiet telewizji zawierając ze mną umowę (bez informowania mnie) na odległość. Dowiedziałem się z pism i rachunków, jaka to była umowa? Nawet nie zdążyłem jej skorygować bo nie dano mi takich szans bo zanim się zorientowałem o co chodzi minęło 10 ustawowych dni. Wydaje się, że zaczyna się chronić cwaniaków, bo każdy na tym zarabia, firma telekomunikacyjna, prawnicy, a nawet państwo bo pobiera z tych nie zawsze legalnych transakcji podatek VAT.

Pozdrawiam Euzebiusz z Chrzanowa

Odpowiedź

Zgadzam się z Panem tak wygląda, że w Polsce jest przyzwolenie prawne na takie działania. Przeważnie winien jest obywatel, który się gdzieś rejestrował, gdzieś klikał, w coś grał. Był mało uważny, może nie przeczytał umowy, nie znał prawa. Prawo i instytucje, które powinny nad tym czuwać wyraźnie nie spełniają swojej roli.

 

Sam nabrałem się na takie podstępne działania i zapłaciłem podwyższone rachunki. Nawet rzecznik praw klienta, który jest opłacany z naszych podatków tłumaczył, że to była moja wina. Sejm zamiast tworzyć dobre prawo, stające w takich sytuacjach nie tylko po stronie takich firm ale także po stronie obywatela zajmuje się czymś innym. Szczególnie dotyczy szybko rozwijającej się telekomunikacji, internetu, mediów, tutaj prawo nie nadąża za szybko zmieniającą się rzeczywistością. Szczególnie internet stał się już mało bezpiecznym sposobem wymiany informacji i kontaktów. Pana list zainspirował mnie do napisania artykułu "Rzeczpospolita bezprawia?", który jest dostępny na tej stronie w zakładce "Z kraju". Będziemy śledzić rozmaite sprawy z dziedziny ochrony prawnej klienta firm telekomunikacyjnych i internetu. Oczywiście dobre prawo musi działać także w drugą stronę. użytkownik także powinien zdawać sobie sprawę, że jego zachowania powinny być zgodne z prawem w tym zakresie.

 

Administrator strony E. Janeczek