Start Z miasta
Strona PSL w Jaworznie
Dozynki dzielnicowe w Byczynie - 2017
piątek, 08 września 2017 22:40

Dożynki w Jaworznie - ByczynieCorocznie 8 września (Święto Matki Bożej Siewnej, Święto Narodzenia NMP) mieszkańcy dzielnicy Jaworzna - Byczyny obchodzą Święto Plonów, czyli dożynki. Również jak co roku organizatorem dożynek, było Koło Gospodyń Wiejskich „Byczynianki”, przy wydatnym wsparciu radnej dzielnicy Anny Lichoty. Uroczystości dożynkowe odbyły się na nowym rynku, który został otwarty w tej dzielnicy w ubiegłym roku.
Dokładnie o godzinie 17. uformował się orszak dożynkowy. Na czele sztandary miasta i organizacji polityczno-społecznych. Potem starostowie dożynek Marcelina i Józef Dziubkowie i Panie z Koła Gospodyń w strojach ludowych, niosące bochny pachnącego chleba, płody rolne i wieńce dożynkowe. Po przekazaniu tych darów na ręce Prezydenta miasta i duchownych parafii i złożeniu ich przed ołtarzem odprawiona została uroczysta msza święta. W czasie mszy, odprawionej przez księży z tutejszej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, poświęcono wieńce, chleb oraz ziarno na tegoroczne zasiewy. Po mszy gospodarze miasta w osobach, Prezydenta Miasta Pawła Silberta, Wiceprezydenta Tadeusza Kaczmarka, Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Anny Lichoty, częstowali gości dożynkowych i licznie przybyłych mieszkańców dzielnicy, poświęconym chlebem dożynkowym z tegorocznych zbiorów. Panie z Koła Gospodyń częstowały także gości ciastem z własnych wypieków jak i miejscowych ciastkarni i piekarni. Częstowano także tradycyjnym chlebem ze smalcem i ogórkiem. Po oficjalnych uroczystościach odbyła się część artystyczno - rozrywkowa, w której wystąpił zespół śpiewaczy "Byczynianki" oraz młodzi byczynianie z tutejszego przedszkola i szkoły.

Więcej…
 
Miejskie Dożynki w Jaworznie

Tegoroczne święto plonów w naszym mieście Jaworznie, czyli tradycyjne dożynki odbyły się w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. Rozpoczęły się mszą mszą św. w kościele pw. Św. Wojciecha i Św. Katarzyny w Jaworznie o godz. 15. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował ulicami miasta do rynku. Orszak poprzedziły traktory i maszyny rolnicze. Na czele orszaku szła orkiestra dęta, za nią poczty sztandarowe różnych organizacji i kółek rolniczych, zespoły ludowe z wieńcami dożynkowymi oraz liczni znamienici goście dożynkowi z Prezydentem miasta (poniżej film z portalu www.jaw.pl).

W tym roku starostami dożynek byli państwo Stańczykowie, gospodarze z Góry Piachu. Oni też w imieniu wszystkich rolników wręczyli prezydentowi miasta, Pawłowi Silbertowi, symboliczny bochen chleba, wieniec dożynkowy i kosz wypełniony owocami z lokalnych sadów. Wieniec wykonany został przez panie z kół gospodyń. Ten i wiele innych wieńców wykonanych przez zespoły śpiewacze działające przy MCKiS oraz Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych wzięły udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Po oficjalnym przemówieniu Tadeusza Brzózki - Prezesa Miejskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie, Prezydent tradycyjnie jako pierwszy przekroił dożynkowy bochen chleba i podzielił się nim z mieszkańcami. W części artystycznej wystąpiły jaworznickie zespoły śpiewacze oraz Zespół Pieśni i Tańca Silesianie działający przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Mieszkańcy miasta mieli też możliwość skosztowania lokalnych produktów na stoiskach wystawowo-degustacyjnych. Swoje wystawy w czasie dożynek mieli pszczelarze, działkowcy, koła: łowieckie, hodowcy gołębi pocztowych, drobnego inwentarza. Na zakończenie, od godziny 20, rozpoczęła się biesiadna zabawa przy muzyce na żywo pod kierunkiem Dariusza Feca. (iw)
Obejrzyjmy także galerię zdjęć z uroczystości (poniżej) ...

Więcej…
 
W rocznicę egzekucji pod pomnikiem w Ciężkowicach
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 04 czerwca 2017 20:02

Pod pomnikiem w Ciężkowicach W niedzielę 4 czerwca w 77. rocznicę egzekucji pod pomnikiem "Ofiarom Faszyzmu w Ciężkowicach 1939-45", oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spacyfikowane. Uroczystości rozpoczęły się odegraniem Roty przez orkiestrę. Następnie głos zabrał radny Rady Miejskiej Janusz Ciołczyk, który przypomniał te tragiczne wydarzenia sprzed 77 lat. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przez liczne delegacje i mieszkańców zgromadzeni przemaszerowali, z towarzyszeniem orkiestry dętej, do miejscowego kościoła parafialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji rozstrzelanych. Po mszy w siedzibie LKS „Ciężkowianka” odbyło się tradycyjne już spotkanie poświęcone pamięci poległych..

Poniżej film ze strony społecznościowej Jaworzna (więcej na stronie www.jaw.pl >> )

Obejrzymy także naszą galerię zdjęć (poniżej)

Więcej…
 
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Jaworznie
Wpisany przez www.jaw.pl   

3 Maja w JaworznieW bieżącym roku obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W Jaworznie już tradycyjnie odbyły się uroczyste obchody tego święta. Po mszy w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny pochód z orkiestrą górniczą i pocztami sztandarowymi przeszedł pod Pomnik Niepodległości w rynku. Tutaj okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceprezydent miasta Tadeusz Kaczmarek. Była też krótka część artystyczna, po czym delegacje organizacji społeczno-politycznych, zakładów pracy, szkół i mieszkańców złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w rynku. Obejrzyjmy film z portalu społecznościowego miasta i galerię zdjąć.

Więcej…
 
11 listopada 2016 w Jaworznie
Wpisany przez www.jaw.pl   
piątek, 11 listopada 2016 15:16

podpomnikeim NiepodległościNarodowe Święto Niepodległości

Relacja wideo ze strony www.jaw.pl

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada rozpoczęły się od uroczystej Mszy Św. w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po mszy uczestnicy obchodów z orkiestrą na czele, pocztami sztandarowymi, przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości znajdujący się na pobliskim rynku. Uroczystości rozpoczęto od odegrania hymnu państwowego, a następnie głos zabrał prezydent Paweł Silbert. W obchodach uczestniczył Stanisław Nowakowski, który podczas uroczystości został awansowany na stopień kapitana. Kolejnym punktem programu był występ artystyczny. Zgromadzeni mogli usłyszeć utwory Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Klenczona. Dokonano również otwarcia skweru Legionów Polskich, który znajduje się tuż przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Podczas otwarcia w niebo poszybowały białe gołębie. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem.

Więcej…