"Uważam, że starsi ludzie, którzy mają niewiele do stracenia, powinni częściej ujmować się za młodymi, którzy mają znacznie mniejsza swobodę działania"
Rada Naczelna PSL podjęła decyzję o wejściu ludowców do Koalicji Europejskiej. Oznacza to, że proeuropejska opozycja idzie razem do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Teraz przed wszystkimi wiele pracy, by osiągnąć jak najlepszy wynik. Stawką tych wyborów jest obecność Polski w Europie i niedopuszczenie do tego, by do parlamentu dostali się nieodpowiedzialni ludzi, którzy są przeciwko obecności naszego kraju w wielkiej europejskiej rodzinie. Najnowsze sondaże dają koalicji zdecydowaną przewagę. - Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego dbając o jak najlepszą przyszłość Rzeczpospolitej, dbając o pomyślność jej obywateli naszych rodaków podjęła decyzję o budowaniu wielkiej koalicji propolskiej i proeuropejskiej - poinformował w sobotę Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, Rada podjęła decyzję o budowaniu "wspólnie z innymi ugrupowaniami demokratycznymi, z innymi środowiskami oferty programowe i oferty wyborcze na wybory do europarlamentu". - Będziemy startować wspólnie w wielkiej koalicji razem z PO, SLD,z Nowoczesną, z Zielonymi, z tymi ugrupowaniami będziemy budować, współtworzyć na partnerskich zasadach, dbając o nasze wartości, nasz program, również o naszą nazwę, dbając o to wszystko co jest historią i dorobkiem w wejściu do UE, w wynegocjowaniu najlepszych warunków, w tworzeniu i zdobywaniu jak najlepszego budżetu w UE. Będziemy tę koalicję tworzyć, nie przeciwko komuś, tylko za silną Polską w Europie - zadeklarował szef PSL.
W piątek 1 lutego 2019 r. organizacja pozarządowa LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, jak co roku, była organizatorem tradycyjnego Integracyjnego Spotkania Noworocznego. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych środowisk na co dzień w ciągu roku współpracujących ze stowarzyszeniem: samorządowcy, jaworzniccy ludowcy, przedsiębiorcy, reprezentanci organizacji pozarządowych, sportowych, kulturalnych, trenerzy, działacze oraz wolontariusze.
Honorowymi gośćmi byli: poseł na Sejm RP Paweł Bańkowski, prezes zarządu wojewódzkiego PSL województwa śląskiego, radny powiatu zawierciańskiego, a w przeszłości długoletni wicewojewoda śląski i wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa, laureat nagrody imienia księdza Józefa Tischnera za działalność na rzecz ubogich i odrzuconych, założyciel i opiekun Wspólnoty Betlejem ksiądz Mirosław Tosza. członek zarządu SPIN-US sp. z o.o. doktor habilitowany z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Sląskiego Iwona Jelonek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie , prezes PTTK w Jaworznie Tomasz Sędor, radna Rady Miejskiej w Jaworznie Teresa Kondoszek , prezes Podokręgu Piłki Nożnej w Chrzanowie Józef Cichoń, dyrektor jaworznickiego oddziału PKO BP SA Wioletta Kiermasz, wiceprezes Stowarzyszenia Katolickiego „Przyjaźń Jaworznicka” Marek Migas, wiceprezes PSL w Jaworznie Zofia Paluch, honorowy prezes PSS „Salos” Wenancjusz Ples, honorowi prezesi PSL w Jaworznie Stanisław Adamek i Jerzy Kołodziejczyk, wiceprezes Miejskiego Związku Rolników i Organizacji Rolniczych w Jaworznie Danuta Dubiel, radni jaworznickiego samorządu poprzednich kadencji, członek zarządu OSP Ciężkowice Anna Tarasek, reprezentująca jaworznicki PCK Stefania Romanowska. Obecny był również uhonorowany dyplomem „Za zasługi dla miasta Jaworzna” Stanisław Bigaj. (iw)
145 ROCZNICA URODZIN WINCENTEGO WITOSA W WIERZCHOSŁAWICACH.
Wpisany przez "Nowe Wieści spod KIL-a"
niedziela, 20 stycznia 2019 19:52
W 145 rocznicę urodzin Wincentego Witosa w sobotę 19.01.2019r. Ludowcy spotkali się w Wierzchosławicach. Przy grobie Wielkiego Premiera Rzeczypospolitej zostały złożone kwiaty.
Polskie Stronnictwo Ludowe składa wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie i bliskim Pawła Adamowicza. Spoczywaj w pokoju, Prezydencie. Gdy brakuje słów, pozostaje modlitwa. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj Mu świeci... - Prezes PSL Władysław Kosiniak - Kamysz. Jego ostatnie słowa zapamiętamy na długo. Mówił o dzieleniu się dobrem. . Prezydent Gdańska został zaatakowany przez nożownika podczas finału WOŚP. - Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności - mówił Paweł Adamowicz nie żyje - taką tragiczną informację przekazał niedługo przed godziną 15 Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Prezydent Gdańska został zaatakowany w niedzielę wieczorem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tuż przed odliczaniem do "Światełka do Nieba" padły jego ostatnie słowa. Wzruszające ostatnie słowa prezydenta. - Drogie gdańszczanki, drodzy gdańszczanie. Chciałem wam serdecznie podziękować za aktywny udział w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy. Ja osobiście zebrałem 5613 złotych w ciągu dwóch godzin, ale każdej i każdemu z was dziękuję za każdy datek. Każda złotówka, każde 10 zł, 50, 100 wzbogaciło pomoc dla potrzebujących dzieci - powiedział prezydent Paweł Adamowicz. Następnie dodał: Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! Po tych słowach prezydenta gdańszczanie, którzy przyszli na finał WOŚP, unieśli telefony z włączonymi latarkami i rozpoczęło się odliczanie do "Światełka do Nieba", które wieńczyło imprezę. Po tym nastąpił atak Stefana W., 27-letniego mieszkańca Gdańska.
W auli urzędu wojewódzkiego w Tarnowie przy Alei Solidarności na opłatku spotkali się małopolscy działacze PSL. Tradycyjnie spotkanie odbywa się 6 stycznia. Gospodarzem spotkania był prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Obecni byli także parlamentarzyści i samorządowcy.
Poza liczną rodziną Ludowców w niedzielne popołudnie na tradycyjnym spotkaniu noworocznym pojawili się również przedstawiciele okolicznych samorządów oraz parlamentarzyści. W wystąpieniach zaproszonych gości nie zabrakło odniesień do zbliżających się wyborów i aktualnej sytuacji w Polsce.
„To jest nasze zadanie na rok 2019, bardzo trudny, trudnych wyborów, najpierw wewnętrznych, później europarlamentarnych i parlamentarnych (…). To cel budowy nowej lepszej Polski, nie powrotu do tego co było przed rokiem 2015, bo tamto zostało zanegowane przez naszych rodaków, więc musimy z tego wyciągnąć wnioski” - zaznaczył prezes ludowców podczas tradycyjnego noworocznego spotkania PSL w Tarnowie.
Jak przypomniał, w 2016 roku podczas kongresu PSL przyjęło hasło „przywrócić Polsce braterstwo, solidarność, jedność”. Według szefa Ludowców dziś Polska jest „podzielonym narodem i krajem, który o sprawach już nawet najważniejszych nie potrafi znaleźć wspólnego stanowiska, nie potrafi na zewnątrz w UE i na świecie reprezentować jednego stanowiska”.
Z popiołu po waszych rządach powstanie – jak Feniks z popiołu – nowa lepsza Polska. Polska przyjazna, Polska sprawiedliwa, Polska prawdziwie zjednoczona – mówił podczas debaty nad wotum nieufności dla rządu PiS Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. Sejm głosami posłów PiS obronił premiera Morawieckiego. Dopiero w piątek 14 grudnia o godz. 21:00 Sejm rozpoczął debatę nad wotum nieufności dla rządu PiS. Skąd tak późna data procedowania wniosku? Rządzący mieli dwa cele. Po pierwsze PiS chciało obniżyć wagę debaty na ten temat. Wcześniej, już w środę premier Morawiecki zgłosił wniosek o wotum zaufania dla swojego rządu. To nie uchroniło PiS od dyskusji nad stanem Polski po trzech latach ich rządów. Najcelniej PiS podsumował prezes PSL. – Słuchając premiera Morawieckiego w środę można odnieść wrażenie, że codziennie urządza pan prima aprillis Polakom i sobie. Żongluje pan kłamstwami, półprawdami i manipulacją. Przez ostatni rok potykał się pan o prawdę, wstawał i szedł dalej w kłamstwie – mówił z sejmowej mównicy Władysław Kosiniak-Kamysz.
Z wielką radością witamy, wznowiony przez Kolegów z Koła Inteligencji Ludowej przy ZP PSL w Tarnowie, nieregularnik internetowy „Nowe Wieści spod KIL’a”. Nowe Wieści rozpoczynają się od numeru 1/2018 (81) z datą 17.11. 2018. Propagujemy tę internetową gazetę na naszej witrynie dlatego, że jest niezwykle ciekawą i pożyteczną inicjatywą, która wzbogaca myśl polityczną ludowców spod znaku PSL. Za słowo wstępne niech posłuży głos naczelnego redaktora nieregularnika, którym jest Kolega Paweł Głuszczyk. "Na wstępie witam i pozdrawiam wszystkich czytelników, już znanej niezależnej i nieregularnej gazetki internetowej, która od dłuższego czasu przestała się ukazywać. Wszystko to spowodowane było śmiercią i odejściem z tej ziemi Pana Jerzego Jabłońskiego – redaktora tej gazetki, którą sam miałem przyjemność wspólnie z Panem Jerzym redagować w latach 2012 – 2013 i prowadzić stronę internetową. Po prawie czteroletniej przerwie postanowiłem kontynuować i redagować ta gazetkę, wspólnie z kolegami i koleżankami z Koła Inteligencji Ludowej w Tarnowie. Wiem, że z ich pomocą uda się kontynuować i wydawać jak najczęściej tą gazetkę, która mam nadzieję dojdzie do dużej ilości zainteresowanych czytelników, dzięki internetowi, który jest praktycznie wszędzie. Poprzednia gazetka nosiła tytuł „Wieści spod KIL-a”, a nowa gazetka wydawana od dzisiaj nosi nazwę „Nowe Wieści spod KIL-A”.
Zachęcamy do zapoznania się z tą niewątpliwie bardzo ciekawą "gazetą". Kolejne numery nieregularnika będą dostępne w menu naszej witryny - "Nowe Wieści".
W dniu 28 listopada 2018 r. w sali audytoryjnej Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie odbyła się uroczysta akademia z okazji 60-leciaTechnikum Nr 6. Placówka znana jest w Jaworznie jako Technikum Górnicze. Głównym punktem uroczystości było podsumowanie dotychczasowej działalności szkoły. Oficjalne wystąpienia m. in. Dyrektora Szkoły Pani Simony Smugowskiej, Przewodniczącego Rady miasta Jaworzna Tadeusza Kaczmarka oraz przedstawicieli rodziców, związków zawodowych. W swoim przemówieniu Zdzisław Filip, Prezes Zarządu Tauron Wydobycie S. A nie ukrywał, że Tauron ma już plany na 100. urodziny placówki. Podkreślił, że taka placówka kształcąca kadry górnicze, mająca świetną opinię w branży górniczej, jest ciągle bardzo potrzebna. Nie zabrakło innych gratulacji i życzeń. My również życzymy szkole wszystkiego najlepszego. Na zakończenie części oficjalnej uczniowie przedstawili obszerny rys historyczny szkoły, a najstarszych uczniów pasowano na górników.
Początkowo szkoła nosiła nazwę Technikum Górnicze, które zostało założone dokładnie 60 lat temu w 1958 roku. W swojej historii przechodziło wiele przemian. Zmieniało kilkakrotnie nazwę, lokalizację. Dziś Technikum nr 6 im. Jana III Sobieskiego wchodzi w skład jaworznickiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Dzisiejszy adres szkoły to ulica Promienna 65, w pobliżu Elektrowni Jaworzno III.
Po uroczystości oficjalnej odbyły się spotkania towarzyskie obecnych i emerytowanych nauczycieli szkoły, zaproszonych gości, absolwentów. Obejrzyjmy poniższą galerię zdjęć z uroczystości.
Obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2018 w Jaworznie, w setną rocznicę odzyskania niepodległości, były w naszym mieście wyjątkowo uroczyste. Rozpoczęły się, jak corocznie, od uroczystej Mszy Świętej za ojczyznę w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po mszy uroczysty pochód przemaszerował pod Pomnik Niepodległości znajdujący się na pobliskim rynku. Uroczystość na rynku rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego, a następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Kolejnym punktem programu był występ artystyczny Teatru Sztuk w Jaworznie. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem. Potem była grochówka wojskowa, także tradycyjne spotkanie z kombatantami w bibliotece miejskiej. Obejrzyjmy galerię zdjęć z tej uroczystości. (iw)