Start Z miasta 80. rocznica egzekucji w Ciężkowicach
80. rocznica egzekucji w Ciężkowicach
niedziela, 07 czerwca 2020 21:25

80. rocznica egzekucji w Ciężkowicach

Jak co roku w pierwszą niedzielę czerwca  pod pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-45, obok Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Ks. Andrzeja Mroczka, oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spalone i spacyfikowane.  Tym razem uroczystości z uwagi na stan epidemii wynikający z zagrożenia zachorowaniem na koronawirusa COVID-19 uroczystości miały wymiar symboliczny. Na potrzebę zachowania odpowiedniego dystansu zwrócił uwagę radny Rady Miejskiej w Jaworznie Janusz Ciołczyk, który od 20 lat jest jednym ze współorganizatorów uroczystości. Władze samorządowe uczciły pamięć ofiar hitlerowskiej kaźni dwoma wieńcami biało-czerwonych kwiatów oraz zniczem.

Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we dworze” drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok szkoły. Ulica przy której rozegrało się tragiczne wydarzenie została nazwana- na cześć rozstrzelanych- ulicą Poległych.
Mimo ograniczonego symbolicznego charakteru uroczystości  po raz pierwszy w obchodach rocznicowych wziął  udział tym razem spieszony pododdział chrzanowskiego Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej. Oprawę werblową uroczystości zapewnił prawnuk rozstrzelanego w 1940 roku Teofila Barańskiego- Waldemar Barański.  Na miejsce obchodów rocznicowych przybyli między innymi przedstawiciele: Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego,  jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach, Zespołu Śpiewaczego „Ciężkowianki”, LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach, placówek oświatowych i kulturalnych, Stowarzyszenia Mieszkańców dla Ciężkowic, radni Rady Miejskiej w Jaworznie oraz mieszkańcy. Uroczystości rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego.  Po złożeniu kwiatów przez delegacje i mieszkańców zgromadzeni udali się do miejscowego kościoła parafialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy na mszę świętą w intencji rozstrzelanych, którą odprawił ksiądz proboszcz Andrzej Wieczorek.
Ofiarami egzekucji dokonanej przez hitlerowskiego okupanta byli:
 1. Barański Teofil lat 36
 2. Broda Antoni lat 23
 3. Chechelski Karol lat 32
 4. Cichy Fryderyk lat 24
 5. Ciołczyk Mikołaj lat 27
 6. Nowacki Bronisław lat 34
 7. Pazdalski Karol lat 24
 8. Sołtysek Jan lat 26
 9. Kramarczyk Jan lat 40
 10. Noris Piotr lat 27
 11. Bielik Franciszek lat 39
 12. Chechelski Franciszek lat 30
 13. Chechelski Stanisław lat 30
 14. Ciołczyk Andrzej lat 29
 15. Jakubowicz Herman lat 21
 16. Pazdalski Józef lat 26
 17. Pierzchała Jakub lat 60
 18. Życiński Tadeusz lat 33
 19. Kuca Stanisław lat 32
 20. Pierzchała Roman lat 24 (ciężko ranny zdołał zbiec z miejsca kaźni).