Start Z miasta
Strona PSL w Jaworznie
Święto 3 Maja w Jaworznie Email

Przebieg Święta 3 Maja w Jaworznie jest na nowej stronie https://psl.jaworzno.pl Wstyd

 
Narodowe Święto Niepodległości w Jaworznie
czwartek, 11 listopada 2021 14:05

Śięto Niepodległości 2021Jak każdego roku, w dniu 11 listopada 2021, Jaworzno upamiętniło 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległościi. Obchody święta rozpoczęły się o godzinie 9.00 w kolegiacie świętych Wojciecha i Katarzyny, mszą świętą koncelebrowaną przez biskupa Grzegorza Kaszaka. Po eucharystii uczestnicy wraz z orkiestrą przeszli przed Pomnik Niepodległości na rynek, gdzie jak co roku zostało wygłoszone przemówienia Prezydenta miasta. Po przemówiniu artyści z jaworznickiego ATElier Kultury wystąpili w specjalnie przygotowanym z okazji święta programie. Na zakończenie uroczystości mieszkańćy miasta, wraz z Prezydendentem, złozyli kwiatyi w hołdzie Polakom walczącym o niepodległość.Poniżej kilka zdjęc z uroczystości pod pomnikiem Niepodległości ...

Więcej…
 
80. rocznica egzekucji w Ciężkowicach
niedziela, 07 czerwca 2020 21:25

80. rocznica egzekucji w Ciężkowicach

Jak co roku w pierwszą niedzielę czerwca  pod pomnikiem Ofiarom Faszyzmu 1939-45, obok Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Ks. Andrzeja Mroczka, oddano hołd tym, których ofiara życia sprawiła, że Ciężkowice nie zostały w 1940 roku spalone i spacyfikowane.  Tym razem uroczystości z uwagi na stan epidemii wynikający z zagrożenia zachorowaniem na koronawirusa COVID-19 uroczystości miały wymiar symboliczny. Na potrzebę zachowania odpowiedniego dystansu zwrócił uwagę radny Rady Miejskiej w Jaworznie Janusz Ciołczyk, który od 20 lat jest jednym ze współorganizatorów uroczystości. Władze samorządowe uczciły pamięć ofiar hitlerowskiej kaźni dwoma wieńcami biało-czerwonych kwiatów oraz zniczem.

Po wojnie mieszkańcy Ciężkowic postawili w miejscu kaźni „we dworze” drewniany krzyż, który w 1998 roku uległ zniszczeniu. Obecnie to miejsce pamięci zastępuje pomnik obok szkoły. Ulica przy której rozegrało się tragiczne wydarzenie została nazwana- na cześć rozstrzelanych- ulicą Poległych.
Mimo ograniczonego symbolicznego charakteru uroczystości  po raz pierwszy w obchodach rocznicowych wziął  udział tym razem spieszony pododdział chrzanowskiego Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej. Oprawę werblową uroczystości zapewnił prawnuk rozstrzelanego w 1940 roku Teofila Barańskiego- Waldemar Barański.  Na miejsce obchodów rocznicowych przybyli między innymi przedstawiciele: Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej, Polskiego Stronnictwa Ludowego,  jaworznickiego oddziału Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej, Koła Gospodyń Wiejskich w Ciężkowicach, Zespołu Śpiewaczego „Ciężkowianki”, LKS „Ciężkowianka” Jaworzno, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciężkowicach, placówek oświatowych i kulturalnych, Stowarzyszenia Mieszkańców dla Ciężkowic, radni Rady Miejskiej w Jaworznie oraz mieszkańcy.
Więcej…
 
101 rocznica odzyskania niepodległości w Jaworznie
poniedziałek, 11 listopada 2019 17:44

101 lat

Coroczne Święto Odzyskania Niepodległości w Jaworznie - 11 listopada, rozpoczęło się tradycyjnie o godzinie 9.00 mszą św. w intencji mieszkańców i Ojczyzny w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny. Następnie uroczysty orszak przemaszerował pod Pomnik Niepodległości w Rynku. Tutaj Prezydent miasta wygłosił okolicznościowe przemówienie, a artyści Centrum Kultury Teatru Sztuk w Jaworznie przedstawili program artystyczny. Potem złożono kwiaty pod pomnikiem. Z okazji święta w bibliotece miejskiej odbyło się także wręczenie nagród prezydenta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i kulturalnej.

Na temat 101 rocznicy niepodległości można przeczytać na innych portalach, także na stronie www.jaw.pl

Poniżej także galeria zdjęć ...

Więcej…
 
XXI Memoriał Jana Ciołczyka
Wpisany przez www.jaw.pl   

21 Memoriał Jana Ciołczyka w Jaworznie-Ciężkowicach odbył się w dniach 14-15 września 2019 r.

XXI Mamoriał Jana Ciołczyka

Więcej na stroni www.jaw.pl >>